biuletyna.blox.pl

Wpisy

 • poniedziałek, 31 października 2011
 • czwartek, 27 października 2011
  • 0083 INGO MAURER ZAPALA ŚWIATŁO

    

    

    

    

   Ingo Maurer

    

    

    

   Ingo Maurer, jak sama nazwa wskazuje, jest Niemcem. Urodził się na wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim, w powiecie Konstancji, w 1932 roku. W tajniki typografii wgryzał się już za młodu, w rodzinnych Niemczech oraz Szwajcarii. W wieku lat dwudziestu rozpoczął studia w kierunku projektowania graficznego, i tak mu już zostało. Po trzydziesto-sześcio-miesięcznym amerykańskim epizodzie na początku lat sześćdziesiątych powrócił do swojego landu i już go nie nosiło dalej, niż do Monachium. Tam wkrótce zaprojektował swoją pierwszą lampę, jak sam mówi - bo z czegoś musiał wyżywić rodzinę.

    

    

    

    

   Ingo Maurer

    

    

    

   Tak naprawdę, po swoim debiutanckim projekcie, Maurer nie musiałby robić już nic, co miałoby styczne z kreowaniem. Pierwsza lampa z jego warsztatu - bo początkowo światło okiełznywał samodzielnie, na strychu domu - ogromna żarówka, była tak spektakularna i przełomowa, że Niemiec wszedł na stałe do kanonu designerów-geniuszy. Ten dowcipny błysk zapoczątkował wielką, ogólnoświatowa karierę, kontynuowaną do dziś. Klientów zdobywał stopniowo, dziś jest twórcą sztandarowym. Żarówki-giganty, kartki, na których można napisać, co tylko ktoś sobie życzy, maleńkie świetlówki złowione w sieć, tłuczone szkło porwane przez tornado? Proszę bardzo.

    

    


    

   Wśród projektów Maurera trudno doszukiwać się pompatycznych dzieł. Należy do tych projektantów, których uwielbia się, albo uważa za bardzo takich sobie. Jego dorobek to awangardowo proste i inspirująco pomysłowe oświetlenie wnętrz i nie tylko.  Inspiracji poszukuje w życiu codziennym, a kształty lamp są równie zaskakujące, co strona, z której inspiracja nadchodzi - twórczość obfita jest w odnośniki do świata roślin, zjawisk fizycznych czy towarzyszących. Maurer to artysta, bacznie obserwujący rzeczywistość i umiejący czerpać z niej pełnymi garściami, przetwarzający banalną codzienność na rzeczy niezwykłe.

    

    

    

   Ingo Maurer

    

   Ingo Maurer

    

   Ingo Maurer

    

    

    

   Dziś w ramach marki Ingo Maurer tworzy nie tylko on sam, ale cały team - Maurer ma pod swoją kuratelą młodszych, zdolnych - i światłych! - autorów. Jednym z nich jest Raffaele Celentano, który wsławił się projektem lampy, bazującym na butelkach dobrze rozpoznawalnego, włoskiego likieru Campari. Ten, obok wielu innych, jest sztandarowym produktem firmy, przebojem w sprzedaży i zjawiskiem pod sufitami entuzjastów dobrego designu.

    

    

    

    

   Ciężko teraz to sobie wyobrazić, ale firma borykała się swego czasu z problemami finansowymi. Dziś to jednak przeszłość. Ingo Maurer, choć leciwy, nadal jest aktywny zawodowo i podchodzi do pracy z tą samą młodzieńczą skromnością, co kiedyś. I gdy otwiera kolejne showroomy i uczestniczy w kolejnych wystawach swoich dzieł, ciągle, podobno, nie jest pewien wysokiej jakości wyrobów. Dzięki tej niewiedzy, niezmiennej od początków jego kariery, tyleż silnej co niesłusznej, podchodzi do projektowania ze świeżością i pokorą, która sprawia, że mimo upływu lat jego projekty są lekkie, nieskomplikowane, a co najważniejsze - celne, charakterystyczne, wyraziste i łatwe do zapamiętania. Nie - polegujący wygodnie na laurach, emerytowany, przebrzmiały talent, który stracił powołanie i błysk w oku - a wiecznie młody rysownik, rzeźbiarz, konstruktor, artysta i naukowiec w jednym, pasjonat, poeta i prosty rzemieślnik, niezmordowany poszukiwacz idealnych form - taki jest właśnie Ingo Maurer. I to czyni go jednym z projektantów wszechczasów.


    

    

    

    

   Zdjęcia pochodzą stąd.

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   biuletyna
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 października 2011 00:00
 • wtorek, 25 października 2011

Kategorie

Tagi

Kanał informacyjny

wywiad>

recenzja>

mail>monitoring pozycji