biuletyna.blox.pl

Wpisy

 • poniedziałek, 30 maja 2011
  • 0032 PRAWDZIWIE DZIKIE PIĘKNO

    

    

   I otworzyła się! I to dawno! Długo oczekiwana wystawa prac Alexandra McQueena.


    Alexander McQueen

    

   Alexander McQueen

    

    

   Andrew Bolton, kurator wystawy, twierdzi, że żaden inny tytuł nie oddałby lepiej kontrastów między pracami nieżyjącego projektanta - "Savage Beauty" to idealne podsumowanie kilkunastu lat pracy i dziesiątek sylwetek - zwiewnych, ociężałych, mrocznych, eterycznych... Wykończonych zawsze z najwyższą krawiecką maestrią. McQueen mówił, że odkąd jedna z jego sióstr doznała w dzieciństwie przemocy domowej, powiedział sobie, że dzięki jego pracy kobieta będzie stawała się silniejsza, i faktycznie tak starał się przedstawiać ją w swoich projektach. Kobiety McQueena to różnopostaciowe istoty, raz mniej, raz bardziej twardo stąpające po ziemi, ale nie mające nic z głupawych kokietek, na jakie chce kreować kobietę niejeden kreator. Wybrane sylwetki zgromadzone zostały w sześciu podgaleriach, zbliżonych stylistycznie. Wystawa zawiera projekty z dojrzałego okresu twórczości projektanta - od kolekcji dyplomowej, po ostatnią ukończoną przed śmiercią. Stroje uzupełniają dodatki i biżuteria, użyte na wybiegu.

    

    

   Alexander McQueen

    

   Alexander McQueen

    

   Alexander McQueen

    

   Alexander McQueen

    

   Alexander McQueen

    

   Alexander McQueen

    

   Alexander McQueen

    

   Alexander McQueen

    

   Alexander McQueen

    

    

    

   Wystawa w Metropolitan Museum of Art w nowojorskim Central Parku potrwa aż do 7. sierpnia. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zdarza się, że jest zbyt tłoczno, by można było wejść na nią wprost z ulicy - trzeba poczekać. Jeśli będziecie w tym czasie w Niujorku, bez wątpienia warto zajrzeć i obejrzeć prace McQueena z bliska - coś podobnego może Was już nigdy w życiu nie spotkać!

    

    

   Wszelkie szczegóły dotyczące wystawy dostępne są tutaj.

   Zdjęcia spod tegoż linku.

    

        

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „0032 PRAWDZIWIE DZIKIE PIĘKNO”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   biuletyna
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 maja 2011 02:27
 • niedziela, 29 maja 2011
  • 0031 DZIŚ W PROGRAMIE :

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Martin de Turah ma na swom koncie inne miłe filmy - deturah.dk.

    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   biuletyna
   Czas publikacji:
   niedziela, 29 maja 2011 21:40
  • 0030 BEZ WZORCA ANI RUSZ!

    

    

   I my to dobrze wiemy! Szybki przepływ informacji na nic w przenoszeniu modowych nowinek, bo zderza się z naszą oziębłością na nowości. Dlatego trendy przenikają do nas z prędkością co najmniej sezonu, a na niektóre kroki decydujemy się dopiero lata po tym, kiedyś ktoś zrobił je w innej części świata i się nie przewrócił.

    

    

    

   Aby zrobić w Polsce karierę muzyczną, trzeba dobrze żyć ze stacjami radiowymi, które grają muzykę dla wszystkich, czyli ich playlisty są, mówiąc kulturalnie, eklektyczne. Nie wypada więc nie zjawić się na imprezie, podczas której stacja radiowa rozdaje swoje nagrody, nawet, jeśli nie jest się do tej nagrody nominowanym, bo nie jest się aktywnym w zawodzie. W takim charakterze na rozdaniu statuetek Eska Music pojawiła się Kayah, nasza nadwiślańska diwa.

    

    

    

   Kayah

    

    

    

   Mieliśmy już u polskich artystek [w tym samej Rooijens] czarne, białe i wielobarwne pióropusze, ale spoczywały zawsze grzecznie na czołach. Tym razem, Kayah wpina pióra za uszy. Nie mam pewności, czy zestawienie kolorowych piór o zróżnicowanej długości z pociągłą twarzą piosenkarki, na tle czarno-białego stroju, był dobrym wyborem. Budowanie stylizacji na bazie dwóch tak kontrastujących kolorów wymaga dużego wyczucia, a tutaj mamy: dotąd czarne/odtąd białe. Mając w pamięci inne jej stroje widać, że piosenkarka nie może zdecydować, czy eksponować nogi, a tuszować obszerną górę, czy ukryć się w całości, czy może troszkę jednak odsłonić... Jakiekolwiek było założenie, asymetryczna biała bluzka z falbanami i odkrytym ramieniem na pewno nie pomogła.  Na całej postaci rozciąga się wielość pięter, faktur, matów i błysków, każdy element z innej strefy klimatycznej, a na końcu pióra, i to wystrzępione. Optimus Prime przewraca się w mogile.

    

    

    

   Ozdobniki były wykonane nieco niedbale, lub też niedbale zostały nałożone. Zausznik, do którego przymocowane były pióra, był za długi, przez co sięgał aż na policzki. Same lotki były wyraźnie postrzępione na końcach, co dało wrażenie, że to kolejny przechodni gadżet otrzymany do ponoszenia, wdziewany wcześniej już nie raz, podobnie jak masowo zakładane przez "gwiazdy" za duże buty, a przez to zniszczony.

    

    

    

   Działające na podobnej zasadzie [to jedynie zbieg okoliczności!] błękitne piórowe wachlarze na uszach nosiła osiem lat temu Bjork, islandzka piosenkarka, osiadła w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz założyła je na potrzeby sesji zdjęciowej wykonanej przez Nobuyoshiego Araki, a potem na licznych muzycznych festiwalach. Zestawiała je z asymetryczną wtedy, czarną krótką fryzurą.

    

    

    

   Bjork

    

   Bjork

    

   Bjork

    

    

    

   A gdyby tak wszyscy krajowi projektanci, kreatorzy i styliści zrobili sobie roczny urlop w szafie? I tam, przez dwanaście miesięcy, odcięci od światowych wybiegów i kolorowych gazetek, otoczeni jedynie molami i naftaliną, medytowali? Czy po ich wyjściu mielibyśmy spektakularne narodziny mody prawdziwie polskiej, autorskiej, nikim nie "zainspirowanej"? Czy Polak wyznaczy kiedyś jakiś trend?

    

    

    

   Wątpię. Z bólem wątpię.

    

    

    

    

   Zdjęcia Kayah: Piotr Wygoda/East News.

   Zdjęcia Bjork: Nobuyoshi Araki, Kelly Swift, Voy, Paul Bergen (za bjorkish.net).

    

    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   biuletyna
   Czas publikacji:
   niedziela, 29 maja 2011 21:31

Kategorie

Tagi

Kanał informacyjny

wywiad>

recenzja>

mail>monitoring pozycji