biuletyna.blox.pl

Wpis

środa, 14 listopada 2012

0161 OFF SS 2013: MICHALINA POLK

 

 

 

Michalina Polk

 

 

 

 

„Absolwentka Wydziału Tkaniny I Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kolekcja projektantki „Omni” to zestaw ubiorów damskich inspirowanych wizerunkiem scenicznym artystów muzycznych z okresu lat 80-tych, w szczególności postacią Klausa Nomi. Charakterystycznymi elementami są geometryczne kształty, ostre cięcia, kontrast czerni i bieli, a także faktur zastosowanych materiałów.”

 

 

 

Jestem jedną z tych niewielu pozostających przy życiu staroświeckich osób, które będąc mało kreatywnymi mają o artystach pojęcie wybujałe. A zatem, jeśli się „inspirować”, to na przykład taką przyrodą, czymś, co można interpretować w sposób nieoczywisty, indywidualny. A nie „projektować w stylu...”. Jak McQueen, taki projektant brytyjski. Nie czymś, co już było, nie czymś namacalnym. I choć prace Michaliny Polk, zaprezentowane na wybiegu OFFu są w gruncie rzeczy udane, to nie mogę pozbyć się wrażenia, że czarno-białe, geometryczne konstrukcje nie powinny wychodzić poza mury ASP. Ćwiczenia ze światłocieniem, kształtowaniem sylwetki, konstruowaniem przestrzennych form są zbawienne dla każdego artysty. Ale żeby opierać o te ćwiczenia całą kolekcję? Czy to aby nie pójście na łatwiznę? Projektantka jest zdolna, z zadanym tematem poradziła sobie bardzo dobrze, liczę, że następnym razem pokaże już nie interpretację, ale coś, co sama wykreowała, nie bazując na niczym. Jeśli chodzi o talent Polk, jestem dobrej myśli, ubolewam natomiast nad oprawą – stroje bazujące na modzie scenicznej powinny mieć bardziej ekstrawagancką oprawę, ona nadałaby im większego sensu. A tak widzimy całkiem ciekawe projekty z banalnym obuwiem, banalnymi fryzurami i niechlujnym, ciemnym makijażem. A przy odrobinie pracy, odniesieniami do szalonych, kiczowatych, wolnych lat 80-tych, Polk mogłaby zrobić furrorę.

 

 

 

Niestety trudno mi było wyszukać jakieś szersze informacje o Polk, nie wiem, czy to jej debiutancka kolekcja, czy może większe doświadczenie w projektowaniu... Nie znajduję zastosowania praktycznego dla pokazanych sylwetek, ale „Omni” z powodzeniem może się przewijać w artystycznych sesjach modowych czasopism aż do kolejnego sezonu. Styliści porywają ubrania zazwyczaj tuż po pokazie, także mam nadzieję, że projektantka wróciła do domu z pustą walizką.

  

 

Michalina Polk

 

Michalina Polk

 

Michalina Polk

 

Michalina Polk

 

 

 

 

Zdjęcia: Szamot Lyzab, materiały prasowe FW.

 

 

 

 

 


Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
biuletyna
Czas publikacji:
środa, 14 listopada 2012 20:33

Polecane wpisy

Trackback