biuletyna.blox.pl

Wpis

piątek, 14 października 2011

0079 ART & FASHION FESTIVAL & ART & FASHION WYWIAD

 

 

 

 

Art & Fashion Festival

 

 

 

 

Trzy dni temu, we wtorek, rozpoczęła się piąta już z kolei edycja imprezy z ambicjami, czyli Art & Fashion Festivalu w Poznaniu. Przez najbliższych jedenaście dni wszyscy fascynaci mody [no, prawie wszyscy, choć zdecydowana większość wydarzeń będzie otwarta dla każdego], którzy odwiedzą Stary Browar, będą mogli posłuchać wykładów starych wyjadaczy branży [m.in. Jiny Khayyer i Nicholasa Kirkwooda], obejrzeć filmy fabularne, przypomnieć sobie popularne teledyski przygotowywane we współpracy z projektantami, czy przyjrzeć się profesjonalnym pokazom strojów z butików Browaru. Jak co roku, odbywają się też warsztaty z różnych dziedzin - designu, reżyserii, dziennikarstwa - dla kilkudziesięciu uczestników, wyłonionych wcześniej drogą eliminacji.

 

 

 

Mimo że tegoroczne logo jest mniej udane od tego sprzed 12 miesięcy, projektu Roberta Kuty, mam nadzieję, że sam festiwal nie ucierpiał :)

 


 

Pozostając w temacie pogranicza sztuki i mody, krótka rozmowa z Pauliną Plizgą.

 

 

 

 

 

B: Kiedy spotkałyśmy się ostatnio, wspominałaś, że chcesz w przyszłości otworzyć galerię, sklep, związane z nurtem „mody artystycznej”. Co ukrywasz pod tym sformułowaniem?

 

PP: Kiedyś na placu Szczepańskim w Krakowie był sklep-galeria "Sztuka Polska", gdzie artyści i plastycy mogli sprzedawać swoje wyroby. Pamiętam jakie wrażenie wywarły na mnie unikatowe stroje, które tam można było zobaczyć. To były ubrania wyjątkowe, absolutnie nie przystające do szarej rzeczywistości. Moda artystyczna to ani haute couture ani pret a porter. Artysta tworząc swoje dzieło nie musi zastanawiać się nad jego użytecznością. Moda (krawiectwo) staje się dla niego środkiem wyrazu.

 

 

 

 

B: Sztuka, w swoim klasycznym ujęciu, często inspiruje projektantów. Z jakich dziedzin Ty czerpiesz, przygotowując nowe sylwetki?

 

PP: Mam dosyć szerokie zainteresowania. Często inspiruje mnie malarstwo czy rzeźba. Ważnym katalizatorem do tworzenia jest dla mnie muzyka i kino. Ostatnio inspiruje mnie taniec klasyczny.

 

 

 

 

 

B: Twoje prace to obrazy malowane ścinkami tkanin i kawałkami włóczki. Równie dobrze można traktować je jako rzeźby, obiekty muzealne, tak jak można by owinąć się abakanem i dołączyć do jesienno-zimowej kolekcji haute couture. W którym miejscu zaciera się granica między sztuką a modą?

 

PP: Myślę, że ta granica jest dość trudna do określenia. W pewien sposób decyduje kryterium użyteczności. Twórca decyduje o tym czy nadaje swemu dziełu charakter użytkowy. Z drugiej strony wiele zależy od odbiorcy, jego inwencji w interpretowaniu.

 

 

 

 

 

B: Jakie warunki musi spełniać projekt, żeby współistnieć w obydwu światach – mieć znamiona przedmiotu użytkowego, a jednocześnie uwznioślać, wyróżniać?

 

PP: Przede wszystkim nawiązywać w pewien sposób (domyślny lub rzeczywisty) do kształtu ciała ludzkiego. Obraz oprawiony w ramę nie przywołuje takich samych skojarzeń co zamalowane płótno zwinięte w rulon. Drugim ważnym kryterium są materiały użyte w danym projekcie. Rzeźba z kamienia raczej nie nadaje się do noszenia jako odzież, natomiast drewniana jest bliższa tej funkcji.

 

 

 

 

 

B: Czy czujesz się bardziej artystką, niezależną od prozy zwykłego dnia, czy osobą, która ochrania innych przed nagością i zimnem?

 

PP: Coraz bardziej czuję się artystką. Moja kariera zatoczyła taki ładny krąg: byłam młodą artystką, potem szaloną krawcową, następnie prawdziwą projektantką… Teraz staję się coraz bardziej eksperymentalna.

 

 

 

 

 

B: Kultura ubożeje. Jak myślisz, w jaką stronę kieruje się moda? Czy czeka nas jałowy praktycyzm?

 

PP: Moda ma to do siebie, że szybko się zmienia. Nie jestem specjalistką od trendów, ale myślę, że po pewnym czasie dokarmieni pragmatycznością zatęsknimy za romantyczną nonszalancją… 


 

Strona festiwalu.

Strona Pauliny.

 

 

 

 

 


Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
biuletyna
Czas publikacji:
piątek, 14 października 2011 17:40

Polecane wpisy

Trackback